تبلیغات
حلقه صالحین شهید محمدحسین فهمیده (پایگاه شهید اباذر منفرد) - از خرید برای خانواده تا حقوق زن (سیره امام سجاد علیه السلام)
 
درباره وبلاگ


هر یک از بسیجیان نوجوان، یک حسین فهمیده است

مدیر وبلاگ : رضا رحمانیان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
حلقه صالحین شهید محمدحسین فهمیده (پایگاه شهید اباذر منفرد)
رهبر من آن طفل 13 ساله است... امام خمینی ره
نسخه امام سجاد (علیه السلام) برای سبک زندگی
روزهای پایانی محرم با نام امام سجاد(علیه السلام) گره خورده؛مردی که غم عاشورا را لابه لای بغض های مناجات،به آسمان هدیه کرد. در سالروز شهادت حضرتش،منتخبی از توصیه های شان برای داشتن زندگی ای بهتر را بخوانید...
روزهای پایانی محرم با نام امام سجاد (علیه السلام) گره خورده است؛مردی که غم عظیم عاشورا را لابه لای بغض های مناجات، به آسمان هدیه کرد.نجوای دعاهای دلنشین او سال هاست که می جوشد و این ما هستیم که حالا باید از خدا بخواهیم دعاهای عارفانه آن امام در این فصل سرد، بدرقه همه عمر و زندگی مان باشد.در سالروز شهادت حضرتش،منتخبی از توصیه های ایشان برای داشتن زندگی ای بهتر را بخوانید...

 آبروی همسایه ات را حفظ کن
حق همسایه این است كه در غیاب او نگاهبانش باشی و در حضورش او را گرامی داشته و یاور و كمك كار او در هر حال باشی و در صدد یافتن اسرار او مباش و از بدی او كاوش نكن كه بفهمی و اگر بدی از او فهمیدی بدون عمد و قصد و بدون زحمت برای آنچه فهمیدی همچون قلعه محكمی باشی و چون پرده ضخیمی به حدی كه اگر نیزه ها برای یافتنش جستجو كنند آن را نیابند چون پیچیده و مستور است . از آنجا كه نداند به سخن او گوش بر ضرر او نده و در مشكلات و سختیها او را تسلیم نكن و در هنگامی كه نعمتی به او دیدی بر او حسد مورز، از لغزش او بگذر و از گناهانش صرف نظر كن و اگر بر تو نادانی كرد بردباری در مقابل آن داشته باش و با مسالمت با او رفتار كن و با او با بزرگواری معاشرت نما و هیچ قدرتی جز به خواست خداوند وجود ندارد.

حرف بی فایده نزن
همۀ خوبی ها را در بریدن طمع از آنچه در دست مردم است دیدم.همانا معرفت و كمال دین مسلمان در گرو رهاكردن سخنان و حرف هائى است كه به حال او ـ و دیگران ـ سودى ندارد. و از ریا و خودنمائى دورى جستن و در برابر مشكلات زندگى بردبار و شكیبا بودن و نیز داراى اخلاق پسندیده و نیك سیرت بودن است.

با اینها رفاقت نکن
بر حذر باش از دوستى و همراهى با فاسق چون كه او به یك لقمه نان و چه بسا كمتر از آن هم، تو را مى فروشد و مواظب باش از دوستى و صحبت كردن با كسى كه قاطع صله است، چون كه او را در كتاب خدا ملعون یافتم.

مهربان نگاه کن
امام سجاد(علیه اسلام) فرمود: نظر كردن مؤمن به صورت برادر مؤمنش از روى علاقه و محبّت عبادت است.

درس بخوان

چنانچه مردم منافع و فضایل تحصیل علوم را مى دانستند هر آینه آن را تحصیل مى كردند گرچه با ریخته شدن و یا فرو رفتن زیر آب ها در گرداب هاى خطرناك باشد.

عصبانی نشو،صبر کن
نزد خداوند متعال حالتى محبوب تر از یكى از این دو حالت نیست: حالت غضب و غیظى كه مؤمن با بردبارى و حلم از آن بگذرد و دیگرى حالت بلا و مصیبتى كه مؤمن آن را با شكیبائى و صبر بگذراند.

به دیدار حاجی برو
شماهائى كه به مكّه نرفته اید و در مراسم حجّ شركت نكرده اید، بشارت باد شماها را به آن حاجیانى كه بر مى گردند، با آن ها ـ دیدار و ـ مصافحه كنید تا در پاداش و ثواب حجّ آن ها شریك باشید.

در شهر خودت کار کن
از سعادت مرد آن است كه در شهر خود كسب و تجارت نماید و شریكان و مشتریانش افرادى صالح و نیكوكار باشند، و نیز داراى فرزندانى باشد كه كمك حال او باشند.

عذرخواهی را بپذیر
چنانچه شخصى تو را بدگویى كند، و سپس برگردد و پوزش طلبد، عذرخواهى و پوزش او را پذیرا باش.

بچه ها را ببخش
و اما حق کودک، مهرورزیدن به او ، پرورش و آموزش وی و گذشت و پرده پوشی از خطاهای کودکانه وی و نرمش و کمک کردن به اوست، زیرا سبب توبه ، مدارا و تحریک نکردن او و نیز کوتاهترین راه برای رشد او است.

قدر پدرت را بدان
و اما حق پدرت آن است که بدانی که او اصل توست و تو شاخه و فرع او. اگر نمی بود تو نیز نبودی پس هرگاه در خود چیزی دیدی که تو را شادمان ساخت بدان که اصل آن نعمت را از پدر داری و خدای را بر آن سپاس گو و شاکر باش.

شکرگذار مادرت باش
حق مادرت این است که بدانی او تو را در جایی نگه داشته که کسی نگه نمی دارد و از میوه دلش به تو داده که کسی به کسی نمی دهد و از تو با همه وجودش از گوش و چشم و دست و پا و موی و پوست ، با شادمانی و سرور نگهبانی و نگهداری کرده، و ناملایمات غم و اندوه و نگرانی ها را تحمل می کند و شادمان و خرم است که تو را سیر کند و خود گرسنه بماند ،تو را بپوشاند و خود برهنه باشد،تو را سیراب کند و خود تشنه بماند،خود در آفتاب باشد و بر تو سایه افکند،با تحمل مشقت ، آرامش و تنعم تو را فراهم آورد و با پذیرش رنج بی خوابی تو را از لذت خواب بهره مند سازد.شکمش ظرف وجود تو و دامنش پناهگاه امن تو و سینه اش چشمه جوشانی برای رفع عطش تو  و جانش فدای تو شده و سرد و گرم روز گار را به خاطر تو پذیرا گشته است.پس باید به پاس این همه محبت و زحمت ، شکرگذار او باشی و هرگز نمی توانی مگر خدا یاری ات کند.

 حواست به فرزندت باشد
فرزندت این است که بدانی او از تو و وابسته به توست.در زندگی دنیا و خیر و شرش با توست و تو مسئولیت سرپرستی او را از حسن تربیت و راهنمایی او بر خدای عز و جل و کمک بر طاعت و فرمانبرداری خدا در مورد تو و در مورد خودش به عهده داری.سپس در صورت انجام این مسئولیت ثواب می بری و در صورت کوتاهی کیفر می شوی.پس درباره او به گونه ای رفتار کن که خوبی اثر او در دنیا مشهود و در پیشگاه پروردگار عذری بین تو و او باشدبه سبب سرپرستی خوبی که از او کردی و نتیجه ای که از او گرفتی و کمکی جز از ناحیه خداوند نیست.

برای خانه ات خرید کن
دوست دارم پولی داشته، وارد بازار شوم و از قصابی گوشتی بخرم و برای همسر و عائله ام ببرم. من این کار را از آزاد کردن بنده در راه خداوند تبارک و تعالی بیشتر دوست دارم. خداوند از مردانی راضی تر است که در مخارج عائله گشایش دهند.

با همسرت مهربان باش
و اما حق همسرت آن است که بدانی خداوند متعال با آفرینش او وسیله ارامش و رفاه و انس و نگهداری تو را فراهم نموده است .هر کدام از شما زن و مرد بر نعمت وجود دیگری خدا را سپاس گوید و بداند که این نعمت الهی است. بر او و بر تو واجب است که نعمت الهی را گرامی داشته و در معاشرت با او خوشرفتاری و رفق پیشه کنی اگرچه حق تو بر زن سخت تر و رعایت محبوب و مکروه تو ( اگر زیاده خواهی نباشد) بر او لازم تر است ، ولی زن حق مهربانی و انس بر تو دارد و جایگاه آرامش و آسایش غریزه ای ست که گریزی از آن نیست و این حق بزرگی ست.

طمع نکن
تمامیِ خیر و خوبی در بریدن طمع و چشم نداشتن به آنچه که در دستان مردم جمع شده، است.

از امام جماعت هم تشکر کن
حقّ پیش نمازت این است كه بدانى او واسطه میان تو و خدا و نماینده تو در نزد خداوند می ‏باشد.و او از جانب تو سخن می ‏گوید و تو از جانب او سخن نمی ‏گویى. براى تو دعا می ‏كند و تو برایش دعا نمی ‏كنى و براى تو [از خداوند چیزى را] خواستار می ‏شود و تو در مورد او [چیزى را] خواستار نمی ‏شوى و تو را از اضطراب ایستادن در نزد خداى و خواستار شدن از او بی ‏نیاز می ‏كند و تو او را در این كار بی ‏نیاز نمی ‏سازى؛ پس اگر در بخشى از این وظائف، كم كارى باشد بر دوش اوست و نه تو و چنانچه گناهكار باشد، تو شریك گناه او نیستى و او افزون بر تو چیزى، ندارد؛ پس تو را در پناه خویش گرفته و با نمازش، نماز تو را محافظت كرده است؛ پس او را بر این كار سپاس بگزار.

وقتی کسی حرف می زند، به چشم هایش نگاه کن 
حقّ همنشین تو این است كه با او نرم رویى و پاك خوئى نمایى و در سخن پردازى انصاف دهى و چون خواستى [در هنگام گفتگو] از او چشم بردارى، در چشم بردارى خویش زیاده روى نكنى و در سخن پردازى، فهماندن به او را بخواهى؛ پس اگر تو به دیدنش رفتى و همنشین او شدى در برخاستن از نزد او، اختیار دارى و اگر او، همنشین تو شد، او نیز در برخاستن اختیار دارد ولى تو بدون اجازه او بلند نشو.

برای دوستت رحمت باش نه زحمت
حقّ دوست این است كه تا آنجا كه می ‏توانى با او نیك برخورد و نیكو رفتار باش و چون نتوانستى از انصاف خارج نشو و ارجمندش دار آن سان كه تو را ارج می ‏نهد و نگاه دارش آن گونه كه نگاهت می ‏دارد و در كارى پسند، بر تو پیشى نگیرد و چون پیش افتاد، جبرانش كن . در دوستى در خور او كم كارى نكن، پند دهى و نگهدارى و مدد بر بندگى پروردگارش و یارى دهى بر ترك نافرمانى خدایش را برخوردت لازم بدان؛ آنگاه بر او رحمت باش و نه زحمت.

 کار همکارت را انجام بده
حقّ شریك این است كه در نبودش، كارش را انجام دهى و چون باشد پا به پاى او، تلاش كنى و بدون توجه به خواسته او، تصمیم نگیرى و بدون نظر خواهى از او، [خواسته ‏ات را] به انجام نرسانى و دارایی ‏اش را نگهدارى و در فزون و اندك بر او خیانت نكنى چرا كه به ما رسیده: تا آن زمان كه دو شریك به یك دیگر خیانت نكنند دست [عنایت‏] خدا بر ایشان است.

طلبکارت را سرندوان
 حقّ بستان كار تو این است كه اگر توانگرى، طلبش را بدهى و برآورده سازى و او را بی ‏نیاز كنى و او را سر ندوانى و امروز و فردا نكنى؛ چرا كه پیامبر خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: «امروز و فردا كردن توانگر در پرداخت بدهى ستم است» و اگر تهیدست بودى او را با نیك سخنى، خرسند نما و از او به نیكى فرصت بخواه و با خوش برخوردى او را، از خود بازگردان‏ و بر از دست رفتن دارایی ‏اش [كه به تو قرض داده‏]، برخورد ناپسند [خودت را] میفزاى؛ چرا كه این رفتار، پست پیشه‏ گى است.

با سالمندها کشمکش نکن
حقّ سالمند این است كه احترام سنّش را داشته باشى و اگر از فضیلت‏مندان باشد با پیشى داشتن او، اسلامش را بزرگ دارى و با او به كشمكش نپردازى و در راه، جلو نروى و از او پیش نیفتى و با او نابخردى نكنى و اگر او با تو نابخردى كرد شكیبایى نمایى و به احترام اسلام و سالمندی ‏اش، او را بزرگ دارى، چرا كه به راستى حقّ سالمندى به قدر اسلام است.منبع: www.aghigh.ir 

نوع مطلب : حدیث، گروه علمی پژوهشی حلقه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : رضا رحمانیان
نظرات ()
سه شنبه 28 شهریور 1396 06:09 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It
really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.
دوشنبه 30 مرداد 1396 02:14 ب.ظ
Greetings I am so happy I found your website,
I really found you by error, while I was browsing on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a
lot for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the moment but I have book-marked it
and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.
جمعه 9 تیر 1396 02:45 ق.ظ
Awesome article.
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 02:18 ب.ظ
سلام . همکار خوبم اگر تمایل داشتی به سایت منم سر بزن و تبادل لینک کن
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 12:17 ب.ظ
با سلام . وبلاگ خوبی داری . خوشحال می شم به سایت ما بیای و تبادل لینک کنی .
دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 03:33 ب.ظ
سلام . وبلاگتو دیدم خیلی عالیه به ما هم سر بزنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر